FREE TIPS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Top postatori
Eduard
Lectia nr. 4  Vote_lcapLectia nr. 4  Voting_barLectia nr. 4  Vote_rcap 

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» testestestest
Lectia nr. 4  EmptySam Feb 01, 2014 6:36 am Scris de Eduard

» Cate ceva ce ar fi ideal sa stiti despre MineCraft
Lectia nr. 4  EmptyLun Ian 21, 2013 10:28 am Scris de Eduard

» Cateva siteuri MineCraft
Lectia nr. 4  EmptyLun Ian 21, 2013 10:27 am Scris de Eduard

» Tutorial Usa cu Pistoane
Lectia nr. 4  EmptyLun Ian 21, 2013 8:57 am Scris de Eduard

» Tutorial fixare apa
Lectia nr. 4  EmptyLun Ian 21, 2013 8:55 am Scris de Eduard

» Echipa noastra ofera invitatie FiLeList .
Lectia nr. 4  EmptyLun Ian 21, 2013 4:12 am Scris de Eduard

» IMPORTANT !
Lectia nr. 4  EmptyLun Ian 21, 2013 3:50 am Scris de Eduard

» Fifa 2013 [read]
Lectia nr. 4  EmptyDum Ian 20, 2013 4:26 am Scris de Eduard

» Fifa 2012 [ read]
Lectia nr. 4  EmptyDum Ian 20, 2013 4:23 am Scris de Eduard

Sondaj

Lectia nr. 4

In jos

Lectia nr. 4  Empty Lectia nr. 4

Mesaj  Eduard Sam Ian 19, 2013 11:53 am

Incep prin a va spune ca un studiu, american, a aratat ca un computer conectat la internet fara antivirus instalat, poate fi virusat in 5 minute de la conectare. De exemplu, un prieten si-a instalat windows-ul, iar pana a instalat driverele si antivirusul, deja se infectase cu un virus si asta pentru ca pana a terminat de instalat antivirusul el intrase pe Internet pentru a aceesa cateva informatii. De aceea va recomand ca pana nu instalati un program antivirus, sa nu va conectati la Internet pentru ca e posibil sa deveniti o victima.

Sfaturi pentru a avea o viata mai usoara cu PC-ul vostru:

- Daca instalati Windows XP, ar fi de preferabil sa aiba, cel putin, Service pack 2 inclus (SP2)

- Instaleaza un antivirus complet, care sa aiba spyware detector si protectie firewall pentru a te proteja de atacurile din retea sau de pe Internet. Va recomand Kaspersky Internet Security sau Nod32 antivirus+ZoneAlarm Anti-Spyware. Da-ti un search pe Google si gasiti mai multe detalii.

- Nu este de ajuns doar sa ai antivirusul instalat. Trebuie sa fie activ tot timpul!

- Actualizeaza antivirusul cat mai des posibil sau bifeaza optiunea sa se actualizeze automat

- Mare atentie cand cauti pe Internet crackuri sau seriale! De cele mai multe ori acestea contin fie virusi, fie spy-ware sau trojani. Oricum, un antivirus bun le depisteaza inainte sa te infectezi.

- Aveti, de asemenea, mare grija cand cautati cu programele de tip peer 2 peer, adica programe gen dc++, Kazaa, LimeWire, Ares, etc. Daca ati cautat de exemplu o melodie, nu o downloadati daca dimensiunea fisierului este suspect de mica (in loc de 3-7 mega cat este media, are 100 kb), sau daca "melodia" are de fapt extensia .exe. Sfatul este valabil atat pentru fisiere audio cat si pentru melodii. In mod sigur daca o melodie sau o poza are extensia .exe. acela este un virus. De asemenea cand cautati crackuri, cel mai adesea le veti gasi arhivate in format .rar sau .zip. Scanati-le inainte de a le dezarhiva.

Urmati sfaturile prezentate mai sus si cu siguranta nu o sa aveti batai de cap cu virusii.

Cuvinte cheie: antivirus bun, ares, crack, cum sa, dc++, limewire, serial, spy-ware, trojani, virusi

Comentarii vizitatori:

- Anonim: You said " Mare atentie cand cauti pe saituri diferite crackuri sau seriale! De cele mai multe ori acestea contin fie virusi, fie spy-ware sau trojani." Bun sfat... asa mi-am nenorocit eu windows-ul de cele mai multe ori
Eduard
Eduard
Admin
Admin

Mesaje : 64
Reputatie : 241
Data de inscriere : 18/01/2013
Varsta : 26
Localizare : Buzau

http://tips.friendhood.net

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum